null Podzimní čas přál vzniku nových tůní v Beskydech

AOPK ČR, Správa CHKO Beskydy

Podzimní čas přál vzniku nových tůní v Beskydech

19. 12. 2024

S příchodem podzimu každoročně nastává období vhodné pro tvorbu nových tůní na příhodných lokalitách, případně pro obnovu tůní starších, které z různých důvodů již nejsou plně funkční.

Tůně a jejich okolí jsou domovem celé řady rostlin i živočichů, často druhů vzácných a chráněných zákonem. V Beskydech jsou na tůně vázány svou reprodukcí mj. populace takových druhů obojživelníků, pro jejichž ochranu je zde vymezeno také území s mezinárodním významem - Evropsky významná lokalita Beskydy. Jsou to kuňka žlutobřichá a čolek karpatský. Vhodné mokřadní biotopy pro tyto druhy ubývají a v krajině je jich nedostatek. Tvorba a obnova tůní je tedy jednou z cest, jak výskyt a rozmnožování na ně vázaných druhů významně podpořit. AOPK ČR k tomu využívá několik různých finančních nástrojů, které podporu tvorby a údržby tůní podporují. Je to např. Program péče o krajinu, Národní program obnovy – Podpora přirozených funkcí krajiny nebo Operační program Životní prostředí. Tůně v Beskydech však vznikají i bez této podpory, čistě na základě vstřícnosti a financí jednotlivců nebo ve spolupráci se studenty vysokých škol; v letošním roce takto vznikla téměř polovina nových tůní. Z nových lokalit v Beskydech, na jejichž vzniku se podíleli pracovníci AOPK ČR v úzké a vstřícné spolupráci s vlastníky či uživateli vhodných pozemků, můžeme jmenovat např. tyto: 

  • Soláň, bývalý rekreační areál Moravia – ke třem menším tůňkám vytvořeným v roce 2021 přibyly další dvě o rozloze 4 – 6 m2 a hloubce 50 – 70 cm. Byla tak dokončena revitalizace plochy, kterou dříve hyzdila nevyužívaná zasněžovací nádrž a současně ekologická past pro celou řadu živočichů.
  • Horní Bečva, V Bučkovém – byly zde vytvořeny dvě tůně o rozloze 10 a 5 m2 s hloubkou 20 – 60 cm.
  • Zubří, Boří - v mokřadní lokalitě mezi obcemi Zubří a Rožnov pod Radhoštěm vznikly 4 menší tůně o celkové rozloze cca 75 m2.
  • Střítež nad Bečvou, údolí Videčky – vznikly zde dvě tůně o celkové rozloze cca 70 m2.
  • Čeladná, Podolánky, u bývalého hotelu Srdce Beskyd – tůň o rozloze cca 25 m2 a max. hloubce 0,8 m vznikla jako náhradní stanoviště pro obojživelníky, kteří se po mnoho let v hojném počtu rozmnožovali v nedalekých zastaralých, dávno nevyužívaných bazénech.
  • Gruň – vznikly zde dvě tůně o velikosti do 5 m2.
  • Přírodní památka Obidová – šest mělkých tůní o rozloze od 1 m2 do 28 m2 zde v rámci své praxe vytvořila parta studentů Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.
  • Ostravice, Muchovice – vznikla zde jedna tůň o velikosti cca 5 m2.
  • Řeka – v blízkosti Ski areálu Řeka byla vytvořena soustava jedenácti tůní o velikosti 10 – 25 m2.
  • Mosty u Jablunkova, pod Motyčonkou – v rozsáhlé kalamitní ploše vznikla soustava několika neprůtočných lesních tůní o rozloze od 150 m2 do 400 m2.
  • Návsí – vznikly zde dvě tůně o rozměrech 35 m2.

Všem, kteří se podíleli na vzniku či obnově mokřadních biotopů v Beskydech, stejně jako všem vlastníkům či uživatelům pozemků, kteří byli těmto opatřením nakloněni a podpořili je, děkujeme za to, že pomáhají chránit beskydskou přírodu.

​​​​​​​Foto: M. Slezáková, T. Myslikovjan

 

budování tůní na Soláni

Tvorba tůní na Soláni. Foto: Michaela Slezáková

tůně na lesní holině na Motyčonce

Tůň pod Motyčonkou, Mosty u Jablunkova. Foto: Tomáš Myslikovjan